Sports Achievers

CHESS

DIVYA DESHMUKH [National & International Tournaments]

World Youth, Georgia – Bronze Medal (U-12 yrs.  category)

Asian  Youth Championship Mongolia – 2 Gold and 1 Silver.

INTERNATIONAL TOURNAMENTS: [2017]

 World Youth Brazil           – Gold

Asian Youth Uzbekistan   – 1 Gold (Blitz), 1 Silver (Rapid), 1 Bronze (Standard)

              Commonwealth Under 12 Girls - Gold

 

NATIONAL TOURNAMENT: [2017]

              National U-13 Girls - Silver

 

Represented India 10 times &  won 11 Golds, 1 Silver  and 2 Bronze.

SPORTS [CITY LEVEL]

 

In the chess tournament U-11 age group held at Pallotti School and Somalwar Nikalas School, Nagpur the following students bagged 1st Runners-up amongst the 400 students.   Silver Medal, Trophy and Certificates.  The participants are –

 

1)                Bhavik Choudhary   -           Std. V

2)                Vihan Kamdar          -           Std. IV

3)                Subrat Meshram       -           Std. III

4)                Vedang Patil             -           Std. V

 

 

C.B.S.E.

Competition

 Organiser

 Students Name

 Position

 

SWIMMING

 

 

 

 

 

CBSE Zonal Level

 

U-19 Boys

 

 

Kartik Patil – XI

 

 

 

 

1st Position in 100 mts. Breast Stroke. 

Gold Medal & Certificate.

 

2nd Position in 200 mts Breast Stroke. 

Silver  Medal and Certificate.

2nd Position in 200 mts Individual Medlay. 

Silver Medal and Certificate.

BADMINTON

 

CBSE South Zone

U-14 Girls team

 

Ashani Joshi – VIII

Sophiya Simon–VII

Titiksha Patil – VI

 

1st Position in Team,

Gold Medal, Trophy & Merit Certificate. 

Selected for CBSE Nationals.

 

 D.S.O

Competition

Organiser

Students Name

Position

 

 

DSO U-14 boys

Ishan Vithalkar - VIII

Nilay Deshpande - VIII

Krishna Chanchmalatpure-VII

Ama Makode - VI

Ayuj Tiwari - VIII

1st Position.

Selected for Divisional Level.

U-14 Girls

Ashani Joshi – VIII

Sophia Simon – VII

Siya Kolhe – VIII

Titik Sha Patil – VI

1st Position.

Selected for Divisional Level.

 

Badminton

 

 

 

 

 

 

DSO – Divisional Level U-14 Boys

Ishan Vithalkar – VIII

Nilay Deshpande –VIII

Krishna Chanchmalatpure-VI

Amay Makode – VI

Ayoj Tiwar – VIII

1st Position.

Selected for State Level.

U-14 Girls

Ashani Joshi – VIII

Sophia Simon – VII

Siya Kolhe – VIII

Titiksha Patil – VI

Anusha Jaiswal – VIII

1st Position.

Selected for State Level.

DSO Pune

DSO State Level

Ashani Joshi – VIII

Sophia Simon – VII

Siya Kolhe – VIII

Titiksha Patil – VI

Anusha Jaiswal – VIII

2nd Position in State.

Silver Medal, a Trophy.

 

Ashani Joshi – VIII

 

Ashani Joshi Selected for National SGFI.

 

Lawn Tennis

 

 

 

DSO District Level

U-14 boys

Om Dhok

Harsh Loya

1st Position.

5th Position.

U-14 Girls

Akansha Rai

1st Position.

U-17 Boys

Nikunj Mehadia

5th Position.

U-19 Boys

Manan Daga

Vishwajeet Sambre

Balkrishna Kale

1st Position.

3rd Position

5th Position.

 

Lawn Tennis

 

 

Divisional Level

U-14 boys

Om Dhok

Harsh Loya

1st Position.

5th Position.

U-14 girls

Akasnsha Rai

5th Position.

U-17 Boys

Nikunj Mehadia

5th Position.

U-19 Boys

Manan Daga

Vishwajeet Sambre

Balkrishna Kale

1st Position

3rd Position

5th Position

Football

 

DSO, Nagpur

U-14 boys

17 students participated

3rd Position.

Football

U-19 Boys

16 students participated

3rd Position

Football

U-17 Boys

18 students participated

3rd Position.